Twój partner nadużywa alkoholu, a Ty z miłości i troski o niego starasz się mu pomagać na wszelkie możliwe sposoby? Czujesz w związku z jego piciem ciągłe napięcie, lęk, niepewność i huśtawki emocjonalne? Dowiedz się zatem w jaki sposób postępować z alkoholikiem i jakich działań unikać.
Pozwól alkoholikowi doświadczyć konsekwencji picia
Próby pomagania osobie uzależnionej od alkoholu są normalnym, ludzkim odruchem. Jako żona alkoholika nie chcesz przecież, aby ten pogrążył się w swoim nałogu. Instynktownie więc powstrzymujesz go przed piciem; odciągasz od stołu podczas imprezy, wylewasz alkohol, błagasz, przekonujesz, a nieraz posuwasz się nawet do wzbudzania litości. Często próbujesz ukrywać problem picia przed innymi ludźmi, wstydząc się za swojego męża. Usprawiedliwiasz go przed pracodawcą, rodziną czy sąsiadami, nie pozwalasz o nim źle mówić. Spłacasz jego długi, wyręczasz z obowiązków domowych, sprzątasz po nim, zajmujesz się nim podczas kaca, podejmujesz za niego ważne decyzje i rozwiązujesz jego problemy. Stop! Wcale mu tym nie pomagasz wyjść z nałogu! Tego typu pomoc nie ułatwia mu podjęcia decyzji o leczeniu, a często wręcz skłania do tkwienia w uzależnieniu. W końcu po co zmieniać coś, co tak dobrze funkcjonuje. Do zmiany potrzebny jest czasem dyskomfort. Przypomnij sobie sytuacje z własnego życia. Czy nie podejmowałaś diety właśnie wtedy, gdy dodatkowe kilogramy wywoływały nieprzyjemne odczucia? Pozwól alkoholikowi na samodzielne ponoszenie konsekwencji swojego picia. Nie będzie to dla niego miłe? Tak, ale nie ma innego wyjścia.
Nie koncentruj całego swojego życia wokół uzależnienia
Poświęcasz ogromną ilość czasu i energii na to, aby dojść do przyczyn jego picia ? A może obwiniasz samą siebie, myśląc że nie jesteś wystarczająco dobrą żoną? Nieustannie zastanawiasz się nad tym, czy znowu będzie pić i w jakich ilościach, o której godzinie wróci, czy będzie pijany i jak się będzie zachowywał. Nie marnuj swojej energii, naprawdę nie warto… Tak naprawdę pomimo, że sama nie pijesz, Twoje całe życie zaczyna koncentrować się wokół alkoholu. Zaczynasz zatracać swój własny świat, przestajesz spotykać się ze znajomymi i nie realizujesz własnych pasji. Czy naprawdę o takim życiu marzyłaś?! Spychasz swoje emocje i potrzeby na bok. Jesteś gotowa zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby wyciągnąć bliską osobę z uzależnienia. Niestety takie próby są zwykle z góry skazane na niepowodzenie. On potrzebuje pomocy specjalistów, Ty możesz zachęcić go do podjęcia leczenia. To niby tak mało, a jednak dużo. Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialna za jego picie i nie musisz się z tego powodu wstydzić czy odczuwać poczucia winy. Nie trać niepotrzebnie energii. Zadbaj o siebie i swój wypoczynek. Jesteś odrębną osobą, która ma również swoje życie, które jest ważne. Na codzienne zmagania z osobą uzależnioną trzeba mieć siłę, a skąd ją będziesz brała, gdy o siebie nie zadbasz?
W jaki sposób komunikować się z alkoholikiem?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje z osobą pod wpływem alkoholu. Kiedy rozmawiasz z alkoholikiem na temat jego picia, używaj rzeczowych i konkretnych komunikatów. Mów tylko o faktach dotyczących jego zachowań, unikając stosowania uogólnień oraz ocen. Przykładowo zamiast mówić „Jesteś złym ojcem, bez przerwy pijesz”, lepiej powiedz „Od kilku tygodni wracasz nocą pijany. Dzieci z powodu Twojego krzyku boją się i nie mogą spać”. Postaraj się nie używać takich słów jak „zawsze”, „nigdy”, „jak zwykle”, „musisz”, „nie możesz” – budują one jedynie niepotrzebną presję.
Nie próbuj także wzbudzać w alkoholiku litości, robić wyrzutów i awantur, wygłaszać kazań czy na siłę nakłaniać go do słuchania o Twoim cierpieniu, wstydzie i innych trudnych emocjach. Nie ukrywaj ich, lecz zarazem zachowuj własną godność. Bądź konsekwentna! Stawiaj partnerowi ultimatum jedynie wtedy, kiedy czujesz się gotowa, aby je zrealizować. Wypowiadając groźby bez pokrycia sprawiasz, że partner przestaje traktować Twoje słowa poważnie. Zaprzestań poza tym wymuszania obietnic, ponieważ alkoholik zazwyczaj nie będzie ich w stanie zrealizować, a Ty narazisz się jedynie na kłamstwa i niepotrzebną frustrację. Nie posuwaj się ponadto do szantażu w stylu: „Gdybyś mnie kochał, wtedy przestałbyś pić”. Alkoholizm nie jest problemem, który można pokonać jedynie samą siłą woli.
Pamiętaj! Nie jesteś odpowiedzialna za picie swojego partnera i chronienie go przed konsekwencjami uzależnienia. Spróbuj skoncentrować się na własnym życiu, nie zapominając o wypoczynku i rozwijaniu pasji. Nie zaprzeczaj własnym emocjom, lecz znajdź osoby, z którymi będziesz mogła się nimi podzielić – np. podczas terapii. Twoje życie jest ważne, nie pozwól, aby koncentrowało się jedynie na jego uzależnieniu.
Sprawdź także Program Ograniczenia Picia