Twoje dziecko sięga po narkotyki, a Ty nie potrafisz mu pomóc? Żyjesz w lęku przed jego śmiercią lub utratą zdrowia? Zadręczasz się z powodu uzależnienia, przeżywasz ciągłe frustracje i towarzyszy Ci naprzemiennie gniew, złość, smutek, wstyd i niedowierzanie? Zastanawiasz się, gdzie popełniliście błąd wychowawczy jako rodzice? Nie możesz uwierzyć, że problem ten dotknął Twoje ukochane i mądre dziecko, któremu starałaś się zapewnić wszystko, czego potrzebuje?
Zrozum, że to nie Twoja wina
Bezradność i poczucie winy w żadnym stopniu nikomu z Was nie pomoże. Uzależnienie dziecka od narkotyków jest złożonym problemem o wielu przyczynach. Dostęp do uzależniających środków stał się dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Trudno ochronić młodych ludzi przed zjawiskiem narkomanii, gdyż często ulegają oni presji ze strony rówieśników. Nie można zrzucać całej odpowiedzialności na siebie, gdyż ostatecznie uzależniony jest odrębnym człowiekiem, który podejmuje decyzje i ponosi ich konsekwencje.
Nieskuteczne sposoby walki z uzależnieniem dziecka
Wielu rodziców dzieci uzależnionych od narkotyków stosuje metody, które okazują się nie tylko nieskuteczne, lecz mogą dodatkowo pogłębiać problem. Należą do nich ciągłe awantury, próby nerwowego tłumaczenia konsekwencji uzależnienia czy wymuszania na dziecku obietnic zaprzestania nałogu. Stają się nadopiekuńczy. Zapominają całkowicie o swoim własnym życiu, pasjach oraz pielęgnowaniu relacji ze współmałżonkiem i pozostałymi członkami rodziny. Powoduje to wyczerpanie fizyczne i psychiczne, a także coraz częstsze konflikty oraz wzajemne oskarżanie się o zaistniałą sytuację. W ten sposób uzależnienie dziecka staje się problemem całego domu.
Bliscy uzależnionej osoby w pierwszej kolejności powinny zadbać o siebie, aby móc być dla niej wsparciem. Zaakceptować trudne emocje, ale nie pozwolić im sobą zawładnąć. Wyznaczyć dziecku wyraźne granice i pozostawać konsekwentnym. Trudno o to wszystko, kiedy jest się blisko związanym emocjonalnie z uzależnionym dzieckiem. Dlatego tak ważna jest pomoc osoby z zewnątrz. Indywidualna lub rodzinna terapia pozwala zrzucić z siebie niepotrzebny ciężar emocji, samooskarżeń i obarczania się odpowiedzialnością.
Terapia uzależnień młodzieży od narkotyków
- W trakcie terapii prowadzę psychoedukację na temat uzależnienia i współuzależnienia.
- Pomagam rozpoznać mechanizmy kierujące nałogiem dziecka oraz sposoby funkcjonowania rodziny dotkniętej tym problemem.
- Nie rozgrzebuję bezzasadnie przeszłości. Skupiam uwagę na obecnej sytuacji.
- Poza tym będę Cię wspierać w nabywaniu umiejętności asertywnych zachowań, efektywnej komunikacji oraz wyznaczania granic uzależnionemu dziecku.
Wychodzę z założenia, że tak jak nie istnieje jedna przyczyna uzależnienia, tak nie ma również uniwersalnej strategii pomagania. Każda rodzina i osoba do niej należąca ma swoją indywidualną historię i osobowość. Nie podsuwam gotowych rozwiązań, lecz przede wszystkim słucham klienta. We współpracy z nim dobieram metody i poszukuję konstruktywnych sposobów działania. Pomagam odbudować relację z dzieckiem oraz zapanować nad swoimi trudnymi emocjami. Tworzę bezpieczne warunki do ich uświadomienia sobie, przeżycia oraz przepracowania. W trakcie kolejnych sesji terapeutycznych dążę do odbudowania poczucia wewnętrznej siły, nadziei i sprawczości.
Pamiętaj, że Twoja bezradność oraz przesadne koncentrowanie się na problemie uzależnienia niczego nie naprawi. Pomogę Ci odróżnić to co możesz zmienić, od tego na co nie masz realnego wpływu. Możesz być wsparciem dla uzależnionego dziecka, nie zapominając jednocześnie o własnym życiu.