W niepewnych czasach wiele osób boryka się z niepokojem, a także niepewnością, co przyniesie los. Stanu obniżonego nastroju nie wolno bagatelizować. Epizod depresyjny trwa od co najmniej 2 tygodni do nawet dwóch lat. To zaburzenie afektywne, czyli związane ze sferą emocjonalną. Często mylone ze zwykłą chandrą. Jak leczyć epizod depresyjny? I czym jest? Jak możesz sobie pomóc?
Epizod depresyjny to coś więcej niż tylko obniżony nastrój. Często diagnozowany jest u osób, u których stwierdzono zespół przewlekłego zmęczenia. Wywołują go także choroby somatyczne, np. niedoczynność tarczycy czy niewydolność nerek. Istotne jest, aby uważnie obserwować swoje ciało i reagować, gdy zauważysz niepokojące objawy.
Cechy charakterystyczne epizodu depresyjnego
Wg Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób w przypadku epizodu depresyjnego pacjent cierpi z powodu obniżenia nastroju, ubytku energii, zmniejszenia aktywności. Nawet po niewielkim wysiłku pojawia się zmęczenie i przygnębienie. Pacjent ma także problemy ze snem: śpi niepewnie, lekko, przebudza się w nocy. Wyróżnić można:
- epizod depresji łagodny – charakteryzuje go obniżony nastrój przynajmniej przez dwa tygodnie, a także brak zainteresowania przyjemnością i codziennymi sprawami;
- epizod depresji umiarkowany – w tym przypadku mogą pojawiać się myśli samobójcze, obniżone poczucie własnej wartości i zaburzenia snu czy jedzenia;
- epizod depresji ciężki, bez objawów somatycznych – podczas tego epizodu chory ma myśli samobójcze, objawy choroby są widoczne. Pacjent nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności;
- epizod depresji ciężki, z objawami psychotycznymi – charakteryzują go wszystkie wyżej wymienione objawy, a także omamy, halucynacje czy irracjonalne myślenie.
Jak leczyć epizod depresyjny?
Osoba, która zaobserwuje u siebie objawy epizodu depresyjnego powinna udać się do psychiatry bądź psychologa. Konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W celu leczenia epizodu depresyjnego specjaliści zalecają terapię w różnych nurtach. Jednym z wiodących i potwierdzonych naukowo efektami jest terapia poznawczo-behawioralna. To właśnie ten model zaproponowany jest w gabinecie Mentaris do pracy z depresją. Schemat leczenia został uzupełniony o narzędzia terapii ACT oraz terapii skoncentrowanej na emocjach. Począwszy od epizodu depresyjnego umiarkowanego często rekomendowane jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych nowej generacji. Ponadto zalecane jest prowadzenie higienicznego trybu życia: odpowiednia ilość snu, balans między życiem zawodowym a prywatnym i odpoczynek. W powrocie do zdrowia pomaga także uprawianie sportu i wsparcie najbliższych osób.
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.