Kołatanie serca, bóle głowy i mięśni, a także podwyższone ciśnienie krwi, To tylko wybrane objawy somatyczne, jakie mogą występować przy zaburzeniach lękowych. Skąd wiadomo, że nie są one wynikową konkretnej choroby? Dlaczego zaburzeniom lękowym towarzyszą objawy somatyczne?
Lęk towarzyszy nam każdego dnia. Obawiamy się utraty pracy, straty bliskiej osoby czy martwimy się o swoje zdrowie i zdrowie naszej rodziny. I to jest naturalne. Kiedy zatem pojawia się problem? Gdy lęk przejmuje kontrolę nad całym naszym życiem. Jak zdefiniować zaburzenia lękowe? To zespół cech charakteru, które występują łącznie w tym samym czasie. Można do nich zaliczyć:
- Niepokój o przyszłość, który występuje w sposób ciągły.
- Ataki paniki.
- Natarczywe myśli, które wywołują w nas ogromny lęk.
- Objawy somatyczne.
Wśród popularnych zaburzeń lękowych wyróżnić można:
- Fobie społeczne
- Fobie specyficzne
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
- Zespół lęku uogólnionego (GAD)
- Zespół ostrego stresu czy stresu pourazowego.
Jakie objawy somatyczne mogą występować przy zaburzeniach lękowych?
Objawy somatyczne, dla których specjalista nie może zdiagnozować medycznej przyczyny są wiązane z chorobami natury psychicznej. Organizm, który funkcjonuje w stanie wysokiego stresu wysyła sygnały, które powinny być dla nas czerwonym światłem. Przy zaburzeniach lękowych żyjemy w wysokim stresie, wiecznym poczuciu lęku i niepokoju. Jakie objawy somatyczne mogą występować przy zaburzeniach lękowych?
- Kłopoty z układem oddechowym, np. przyspieszony oddech, brak możliwości głębokiego oddechu, uczucie ściśniętego gardła.
- Sygnały ze strony układu sercowo-naczyniowego, np. przyspieszone bicie serca, problemy z ciśnieniem, uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
- Częstym objawem somatycznym są kłopoty z układem trawiennym, które przejawiają się w postaci biegunek, zaparć, bólu brzucha po spożyciu posiłków, nudności.
- Bóle i zawroty głowy.
- Uczucie swędzenia całego ciała.
- Występowanie chorób skórnych spowodowanych silnym stresem i obniżoną odpornością całego organizmu.
Częstym objawem jest również drżenie rąk. Specjalistyczne leczenie pomaga uporać się z niekomfortową dla nas sytuacją, a odpowiednio przeprowadzony proces wychodzenia z choroby pomaga pozbyć się objawów somatycznych, które tak utrudniają życie pacjenta.
Dobór odpowiedniej metody leczenia zaburzeń lękowych zależy od ich rodzaju oraz stopnia nasilenia dolegliwości. Istotna jest odpowiednia diagnoza.