Narcyz to osobowość wyjątkowo nieprzewidywalna. Potrafi być czarujący, urokliwy i kochany, by za chwilę uderzyć w najczulszy punkt. Narcyzi obecni są w pracy, wśród przyjaciół i partnerów życiowych. Związek z narcyzem jest pełen emocji, manipulacji i skierowania strumienia działań w jednym kierunku. Jakim? Zaspokojenia potrzeb osobowości narcystycznej.
Kim jest narcyz? Zespół cech charakterystycznych dla tej osobowości jest bardzo szeroki. Niektórzy określają go mianem “trującego kwiatka”, inni “gnijącego łabędzia”. Jaki jest narcyz?
- Samouwielbienie, ale i przewrażliwienie na własnym punkcie.
- Ciągłe poszukiwanie nowych bodźców i impulsywne działanie, np. porzucanie jednej relacji dla innej bez sentymentów i refleksji.
- Brak empatii dla innych.
- Manipulacja.
- Wysoki poziom inteligencji.
- A także niska samoocena.
Jaki jest narcyz w związku?
Narcyz w związku szuka aprobaty, zaspokojenia własnych potrzeb i często korzysta z manipulacji, aby osiągnąć określony cel. Jaki jest narcyz w związkach? Początek znajomości z narcyzem będzie ekscytujący, pełen miłości, wyznań, intensywnego okazywania uczuć i wsparcia z jego strony. Miłosna huśtawka rozpoczyna się, gdy narcyz traci zainteresowanie partnerem bądź nie otrzymuje od niego wystarczającej atencji (w swoim mniemaniu). Oto kilka cech, które powinny nas zaniepokoić:
- Wyraża szeroki wachlarz uczuć: od namiętnej, romantycznej i intensywnej miłości, aż po stopniową niechęć, zupełną utratę zainteresowania drugą osobą, a w skrajnych przypadkach – nienawiść.
- Często stosuje manipulacje pod przykrywką dobrej rady “kupiłem Ci cienie do powiek, żebyś w końcu zaczęła dobrze wyglądać”. To standardowe zagrywki narcyza.
- Uzależnia uczuciowo, co jest charakterystyczne dla osób toksycznych. Związek z narcyzem kręci się wokół jego humorów, jego spraw i jego rzeczywistości.
- Skłonność do zdrad. Osobowość narcystyczna potrzebuje nowych bodźców, dlatego często szuka ich poza stabilnym związkiem.
Związek z narcyzem można podzielić na 3 etapy: zwabienie ofiary, okres sielanki, a po nim pokazanie drugiej twarzy. Ostatnim etapem jest porzucenie.
Narcyz może sobie pomóc, pod warunkiem, że tego chce. Wyjściem jest psychoterapia. Niestety bardzo rzadko narcyzi korzystają z pomocy ekspertów sądząc, że problem nie leży w nich, a w otoczeniu.