Zaburzenia seksualne utrudniają życie zarówno osobom zaburzonym, jak i ich partnerom, a nawet mają wpływ na otoczenie. Nigdy nie warto bagatelizować tego problemu. Należy sięgnąć po pomoc specjalisty, który pomoże w ustaleniu jego przyczyny oraz formy leczenia. Zaufany psychoterapeuta lub seksuolog dokłada wszelkich starań, aby pacjent podczas wizyty czuł się w pełni komfortowo, nie będąc narażony na dodatkowy stres czy poczucie wstydu. Leczenie zaburzeń seksualnych przynosi realną poprawę stanu zdrowia psychicznego oraz fizycznego, na nowo sprawiając radość w życiu ze sfery seksualnej człowieka.
Skąd biorą się zaburzenia seksualne?
W większości przypadków zaburzenia seksualne mają silny związek z psychiką, dlatego często określa się je także jako zaburzenia psychoseksualne. Mogą na przykład stanowić skutek doświadczonej traumy lub niewłaściwej edukacji seksualnej. Znacznie rzadziej podłożem zaburzeń seksualnych są nieprawidłowości czysto fizjologiczne albo biologiczne.
Wbrew pozorom zaburzenia seksualności u mężczyzn i kobiet nie są rzadkie. W mniejszym lub większym stopniu doświadcza ich ponad połowa populacji. Zwykle jednak po pomoc sięgają ci, których życie uległo znacznemu utrudnieniu w wyniku zaburzeń. Często motywacją stają się sytuacje kryzysowe, które rodzą nieprzyjemne konsekwencje. Tym bardziej warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nieleczone zaburzenia seksualne postępują, mogąc skutkować kolejnymi, poważnymi chorobami. Dlatego nigdy nie jest za wcześnie, by sięgnąć po pomoc wykwalifikowanego pod tym kątem seksuologa lub psychoterapeuty.
Jak leczyć zaburzenia seksualne?
Aby właściwie leczyć zaburzenia seksualne, w pierwszej kolejności należy rzetelnie zdiagnozować, z jakim dokładnie rodzajem mamy do czynienia. Wśród zaburzeń seksualnych wyróżniamy parafilie, zaburzenia tożsamości płciowej oraz dysfunkcje seksualne. Najczęstsze zaburzenia seksualne, z którymi pacjenci zgłaszają się do seksuologów lub psychoterapeutów, to tzw. dysfunkcje seksualne. Zwykle dotyczą one braku odczuwania potrzeb seksualnych lub, wręcz przeciwnie, ich skrajnego odczuwania. Do dysfunkcji seksualnych zaliczamy również zaburzenia erekcji u mężczyzn lub nawilżenia u kobiet, brak orgazmu lub ból podczas stosunku. W przypadku dysfunkcji seksualnych nierzadko stosowane jest leczenie farmakologiczne, jednak bardzo duże znaczenie ma również psychoterapia. Dzięki niej można zdiagnozować psychiczne podłoże dysfunkcji, często zupełnie nieuświadomione przez pacjenta, i najskuteczniej uporać się z problemem.
Zaburzenia identyfikacji płciowej diagnozowane są u osób, które przez długi czas (minimum dwa lata) utożsamiają się z płcią inną niż posiadana. Tego rodzaju zaburzenia mają poważny wpływ na samopoczucie pacjenta, nierzadko prowadząc do depresji wynikającej z konieczności życia w nieakceptowanym ciele. W przypadku zaburzeń identyfikacji płciowej leczenie opiera się zatem przede wszystkim na terapii hormonalnej oraz zabiegach chirurgicznych, które mają na celu zmianę płci na właściwą. Jednocześnie warto w tym czasie korzystać ze wsparcia psychoterapeuty.
Parafilie to najpoważniejsze zaburzenia seksualne, ponieważ stanowią one potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pacjenta, jak i jego otoczenia. W przypadku parafilii odczuwany jest popęd seksualny, który dotyczy nietypowych dla normalnych czynności seksualnych podmiotów lub przedmiotów, okoliczności oraz działań. Najczęściej spotykane parafilie to różnego rodzaju fetyszyzm, ale także ekshibicjonizm, sadomasochizm oraz pedofilia. Co ważne, za parafilię nie uznaje się masturbacji ani orientacji homo- lub biseksualnej. W przypadku parafilii pożądane skutki może przynieść zarówno farmakologia, jak i psychoterapia seksoholizmu.