Lęk jest naturalny w rozwoju naszego dziecka. Maluch obawia się otaczającego go świata, bodźców zewnętrznych, odrzucania czy odłączenia od rodziców. Kiedy pojawia się problem? W momencie, gdy lęk przejmuje kontrolę nad życiem dziecka.
Kiedy pojawiają się zaburzenia lękowe?
Zwykle zaburzenia lękowe pojawiają się w grupie dzieci w wieku 7-11 lat. Początek objawów można zaobserwować nawet między 2 a 5 rokiem życia. W fazach rozwoju dziecka pojawia się normatywny lęk przed: nieznajomym, separacją, ciemnością, wyimaginowanymi postaciami (lisem, duchem, potworem), chorobą lub śmiercią czy porażką, krytyką bądź brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
W Polsce dotychczas nie odnotowano badań na temat częstotliwości występowania zaburzeń lękowych u dzieci.
Wyniki badań epidemiologicznych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, w Nowej Zelandii i w Europie (brak polskich danych) określają rozpowszechnienie zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży na 6-20 proc., co stawia je w grupie najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Z badań wynika zatem, że nawet co piąte dziecko może chorować na zaburzenia lękowe.
Do najczęstszych zaburzeń naukowcy zaliczają te separacyjne obserwowane u dzieci w wieku szkolnym. Wraz z wiekiem lęk separacyjny powinien mijać. Skąd tego typu zaburzenia? Dziecko przyzwyczajone do ciągłej obecności rodzica czuje się niepewnie w momencie, gdy traci go z pola widzenia. Pójście do przedszkola, a następnie do szkoły to ogromne przeżycie dla malucha. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj odpowiednie podejście, a w niektórych przypadkach rozmowa z psychologiem. Szacuje się, że nawet 13 proc. młodzieży boryka się z lękiem społecznym. Z wiekiem obserwowana jest tendencja wzrostowa.
W jaki sposób przebiega leczenie? Jest to proces i wymaga na początku zrozumienia problemu przez rodziców. Niezbędna jest również współpraca z nauczycielami, a także odpowiednie podejście do dziecka.
Poszukujesz pomocy dla swojego dziecka? Obawiasz się, że występują u niego zaburzenia lękowe? Nie diagnozuj sam. Konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Źródła: https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/zaburzenia-lekowe-u-dzieci ; https://podyplomie.pl/psychiatria/28915,zaburzenia-lekowe-u-dzieci-i-mlodziezy-kiedy-mozna-stwierdzic-objawy-somatyczne-i