Porady psychologiczne „na odległość”, czy to przez telefon, kamerę internetową lub e-mail, istnieją od ponad 20 lat, lecz do tej pory formy te były najczęściej używane przez żołnierzy. Co ciekawe – jeszcze we wcześniejszych czasach sam Zygmunt Freud wykorzystywał listy do komunikowania się ze swoimi pacjentami. W XXI wieku rozwój technologii stworzył jednak nowe możliwości także dla „zwykłych” użytkowników internetu. W obecnych czasach jednym kliknięciem myszki można uzyskać natychmiastowy dostęp do terapeuty. Jest to alternatywne rozwiązanie dla terapii w gabinecie, które według naukowców jest równie skuteczne, jak tradycyjne metody*. A kto właściwie może skorzystać z takiego wsparcia? Odpowiadam poniżej.
Brak specjalisty w okolicy
Terapia online może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z dostępem do usług zdrowia psychicznego w swojej okolicy. Jest to w szczególności zauważalne wśród mieszkańców mniejszych miasteczek lub wsi. W ich otoczeniu często nie ma wykwalifikowanego eksperta, a dojeżdżanie do większych miejscowości wiązałoby się z dodatkowym wysiłkiem lub jest niemożliwe.
Przebywanie za granicą
Osoby przebywające za granicą często nie mają możliwości rozmowy z ekspertem, który porozumiewa się w ich języku lub dostęp do takiego eksperta jest dosyć ograniczony. Terapia online pozwala nie tylko wybrać wykwalifikowanego specjalistę, ale także wyeliminuje problem bariery językowej. Dzięki temu niezależnie od kraju pobytu, można uzyskać skuteczną pomoc.
Większy komfort psychiczny
Niektórzy czują się bardziej komfortowo komunikując się przez kamerę niż siedząc „twarzą w twarz” z terapeutą. Fakt, że leczenie odbywa się w domu, może również zmniejszyć piętno związane z korzystaniem ze świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego. W polskim społeczeństwie uczęszczanie na terapię jest wciąż tematem tabu. Co ciekawe – dane Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że w przypadku mieszkańców USA – pokolenie „Z” i Millenialsi częściej zgłaszają obawy dotyczące swojego zdrowia psychicznego. Otwarcie informują, że się leczą lub korzystają z terapii. W Polsce coraz więcej znanych osób także przełamuje tabu, lecz jest to nadal temat rozwojowy.
Dla lubiących nowe technologie
Nowe technologie są częścią życia każdego z nas. Wiele osób robi zakupy przez Internet, ogląda w nim filmy (zamiast np. iść do kina), używa komunikatorów do rozmów z bliskimi. Uczęszczanie na terapię w formie online wpisuje się zatem w ich sposób życia. Bariera techniczna nie stanowi problemu, a wsparcie dostępne jest na jedno kliknięcie.
Niepełnosprawność
Zdarza się, że największą przeszkodą w uczęszczaniu na terapię są trudności komunikacyjno-logistyczne. Osoby, które mają problem z poruszaniem się – jeżdzą na wózku lub wręcz nie mogą ruszać się z powodu przewlekłych chorób, z pewnością docenią fakt, że wsparcie terapeuty mogą otrzymać bez konieczności wizyty w gabinecie stacjonarnym. Eliminuje to także konieczność pomocy osób trzecich, które odpowiedzialne by były za zorganizowanie dojazdu lub zaprowadzenie takiej osoby na terapię.
Szybkie życie
W XXI wieku żyjemy szybko, nie mając czasu na sen, spotkania, odpoczynek. Terapia online, w której można uczestniczyć w przerwie między spotkaniami lub innymi obowiązkami, to dobre rozwiązanie dla osób, dla których wyzwaniem byłoby zorganizowanie dodatkowego czasu poświęconego na dojazd do gabinetu. Wsparcie terapeuty będzie wymagało od nich jedynie dostępu do internetu i wybrania odpowiedniej pory dnia.
Dla podróżujących
Terapia online to także alternatywa dla wszystkich, których praca wymaga ciągłych podróży. Wśród nich znajdują się przedstawiciele handlowi, pracownicy dużych korporacji, czy nawet zawodowi kierowcy. Korzystanie z tej formy wsparcia pozwoli im nie tylko rozpocząć terapię, ale kontynuować ją, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. W efekcie – ciągłość spotkań zostanie zachowania, co pozytywnie wpłynie na rezultaty terapii.
Terapia przez internet potwierdza, że nowe technologie użytkowane w odpowiedni sposób, mogą przynieść wiele korzyści. Ta forma wsparcia stanowi zdecydowanie dobrą alternatywę dla spotkań w gabinecie stacjonarnym.