Zastanawiasz się, jak możesz sobie radzić z pijaną żoną, mężem, czy inną bliską osobą? Każdego dnia odczuwasz konsekwencje jej/jego problemu alkoholowego? Trudno jest usłyszeć, że musisz się zmienić, gdy ukochana osoba żyje z alkoholizmem. W końcu to ich problem, prawda? Faktem jest, że możesz zmienić tylko siebie, a jedynym sposobem na przerwanie i zmianę dotychczasowego przebiegu interakcji jest zmiana Twoich reakcji.
Nie pozwól się obwiniać
To typowe dla alkoholików, którzy próbują przypisać odpowiedzialność za swój stan osobom z otoczenia (ewentualnie sytuacji, w której się znajdują). Często możesz usłyszeć „Piję przez Ciebie”. Nie bierz jednak tego do siebie. Jeśli Twój bliski faktycznie choruje na alkoholizm, prawdopodobnie będzie pić bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie Twoja wina.
Nie odbieraj tego osobiście
Kiedy alkoholicy obiecują, że już nigdy nie będą pić, ale po krótkim czasie wracają do picia, członkowie rodziny łatwo przyjmują złamane obietnice i kłamstwa do siebie. Możesz myśleć: „Jeśli on/a naprawdę mnie kocha, nie okłamałby/okłamałaby mnie”. Prawda jednak jest taka, że jeśli naprawdę uzależnili się od alkoholu, chemia ich mózgu mogła się zmienić do tego stopnia, że są całkowicie zaskoczeni niektórymi wyborami, których dokonują. Innymi słowy – mogą nie mieć kontroli nad własnym procesem decyzyjnym.
Nie próbuj przejąć kontroli
Wielu członków rodzin alkoholików w naturalny sposób próbuje wszystkiego, co przychodzi im do głowy, aby skłonić ukochaną osobę do zaprzestania picia. Niestety, zwykle powoduje to, że czują się samotni w problemie i sfrustrowani. Możesz oczywiście myśleć, że na pewno jest coś, co możesz zrobić. Ale rzeczywistość jest taka, że nawet alkoholicy nie są w stanie kontrolować swojego picia, chociaż próbują. A próba przejęcia przez Ciebie kontroli do niczego nie doprowadzi.
Pozwól działać ekspertom
Nie możesz samodzielnie w szybki sposób wyleczyć z choroby alkoholika. Alkoholicy zwykle przechodzą przez kilka etapów, zanim będą gotowi do zmiany. Dopóki alkoholik nie zacznie rozważać porzucenia nałogu, wszelkie działania, które podejmujesz, aby „pomóc” mu często napotykają na opór. Możesz jednak wesprzeć go w inny sposób – np. organizując interwencję rodzinną lub wesprzeć w poszukiwaniu specjalisty, który pomoże mu wyjść z uzależnienia.
Zachowaj otwartość
Wiele osób uzależnionych od alkoholu mówi: „Nie mam problemu, więc nie mów nikomu, o tym co się dzieje”. Alkoholicy zazwyczaj nie chcą, aby ktokolwiek wiedział o ich nałogu, czy znał poziom i częstotliwość spożycia alkoholu. Jeśli członkowie rodziny próbują „pomóc” w ukrywaniu choroby, poniekąd biorą udział w zaprzeczaniu istnienia problemu. Otwarte i uczciwe podejście jest najlepszym rozwiązaniem.
Stawiaj granice
Akceptowanie niedopuszczalnego zachowania zwykle zaczyna się od jakiegoś drobnego incydentu, z którym członkowie rodziny się otrząsają: „Po prostu za dużo wypił/a”. Ale następnym razem zachowanie może się powtórzyć, a nawet pogłębić. Efekt? Powoli zaczynasz akceptować coraz bardziej niedopuszczalne incydenty i zanim zdasz sobie z tego sprawę, możesz znaleźć się w pełnym przemocy związku. Pamiętaj – nie musisz akceptować w swoim życiu niedopuszczalnego zachowania. Masz wybór.
Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz wsparcia – zachęcam do konsultacji. To Twoje życie i nie musisz godzić się na to, aby choroba bliskiej osoby odbierała Ci radość i energię.