Czy zauważyłeś, że Twoje serce bije szybko, kiedy się boisz? To właśnie jest doskonały przykład somatyzacji. Kiedy jesteś sfrustrowany – zaciskasz zęby lub mięśnie. Kiedy jesteś zawstydzony – krew napływa Ci do twarzy. Faktem jest, że każdy czasami doświadcza objawów somatycznych. Zapraszam do lektury tekstu rozwijającego temat.
Zaburzenia psychosomatyczne – czym są?
Słowo psychosomatyczny wywodzi się z dwóch korzeni: psycho (oznacza umysł) i somatyczne – dotyczy ciała. W praktyce termin odnosi się do objawów spowodowanych stresem emocjonalnym, a nie organicznym (fizycznym) źródłem w ciele. Uważa się, że jednak czynniki psychiczne, takie jak stres i niepokój, mogą nasilać niektóre choroby fizyczne. Na przykład – stan psychiczny osoby może wpływać na stopień ciężkości choroby fizycznej. Fizyczne objawy wywoływane przez czynniki psychiczne nazywane są również somatyzacją lub zaburzeniami pod postacią somatyczną. Objawy te wynikają ze zwiększonej aktywności impulsów nerwowych wysyłanych z mózgu do różnych części ciała.
Przyczyny i objawy
Wiele czynników może odgrywać rolę w zaburzeniach psychosomatycznych. Należą do nich: cechy osobowości; warunki genetyczne, środowisko, w którym się obracamy, wpływ rodziny, czy czynniki biologiczne. Wśród najczęstszych objawów psychosomatycznych u swoich Pacjentów zauważam:
- Ból całego ciała lub konkretnych części – głowy/brzucha,
- Zmęczenie,
- Nudności,
- Biegunkę,
- Wymioty,
- Zaparcia,
- Bolesne miesiączki,
- Szybkie bicie serca.
Co ciekawe – w amerykańskim badaniu na temat zaburzeń psychosomatycznych o nazwie Epidemiologic Catchment Area Study aż 36,7% respondentów zgłaszało bóle stawów, 31,5% bóle pleców, 24,9% bóle głowy, 24,6% ból w klatce piersiowej, 24,3% ból kończyn, 23,6% ból brzucha, 23,6% zmęczenie, 23,2% zawroty głowy. Prawie jedną trzecią tych objawów zakwalifikowano jako zaburzenia psychiatryczne, lub nie można ich było wyjaśnić w sposób medyczny. To pokazuje, że somatyzacja nie jest rzadkim zjawiskiem.
Przyczyny zaburzeń psychosomatycznych
Nasz umysł jest bardzo potężny i istnieją silne powiązania między nim, a ciałem. Czasami przyczyną objawów może być stres psychiczny lub traumatyczne przeżycia. Zdarza się także, że pacjenci z zaburzeniami psychosomatycznymi mogą również mieć depresję i lęk, co może zwiększać poziom niepokoju.
W jaki sposób leczyć zaburzenia psychosomatyczne?
Leczenie objawów psychosomatycznych rozpoczyna się od postawienia odpowiedniej diagnozy. Zrozumienie diagnozy jest dość ważne. Kolejne badania lekarskie, gdy wcześniejsze były poprawne, nie pomogą, a z kolei samodzielne wyszukiwanie objawów w Internecie może podnieść poziom niepokoju.
Efektywne leczenie przybiera zwykle formę terapii psychologicznej, która początkowo ma na celu zbadanie objawów i ich wpływu. Niektórym pacjentom może pomóc radzenie sobie z traumą z przeszłości.
Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie występowanie zaburzeń psychosomatycznych, warto zagłębić się w analizę ich przyczyn, a nie działać objawowo. To dobry krok w kierunku wyleczenia się z nich i poprawy jakości Twojego życia.