Rzucenie alkoholu, gdy jesteś osobą uzależnioną to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie może stawiać przed Tobą los. Nawet po kilku miesiącach detoksykacji alkoholowej i rekonwalescencji, nadal pacjenci myślą o uzależnieniu. Zachcianki będą się powtarzać okresowo, a alkohol jest praktycznie wszędzie, gdy wyjdziesz z domu. Warto jednak podjąć walkę i przejść przez cały proces leczenia.
Czym jest głód alkoholowy?
Głód alkoholu jest ogólnie definiowany jako silna potrzeba spożycia alkoholu. Może wystąpić spontanicznie lub może być wywołany przez wewnętrzne lub zewnętrzne bodźce znane jako sygnały. Sygnały wewnętrzne mogą obejmować stany emocjonalne (np. niepokój) lub objawy ostrego odstawienia alkoholu, podczas gdy sygnały zewnętrzne mogą obejmować kontakt ze środowiskami lub przedmiotami związanymi z alkoholem (np. butelki napojów alkoholowych lub reklamy). Neurobiologia głodu i uzależnienia od alkoholu jest niezwykle złożona i nie do końca poznana. Dlatego konieczne jest dalsze wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw głodu alkoholu, a także ewentualnej obecności czynników zdolnych do modulowania samego głodu.
Jakie są objawy głodu alkoholowego?
Chociaż istnieją pewne naukowe spory dotyczące tego, jak zdefiniować głód alkoholu, nadal możemy wyodrębnić najważniejsze elementy głodu alkoholowego, aby stworzyć praktyczną definicję dla osób w trakcie zdrowienia. Jak objawia się głód alkoholowy? Niektórzy mogą doświadczać zwiększonego pobudzenia, podczas gdy inni doświadczają obniżonego tętna. Chodzi o to, że głód alkoholowy jest bardzo subiektywny i musimy nauczyć się rzeczy, które wywołują nasz głód i stworzyć plan ich ograniczenia. Ostatecznie pragnienia nie są naszą winą. Są naturalnym objawem uzależnienia.
Skąd się bierze głód alkoholowy?
Kiedy wycofujemy się z alkoholu, tłumienie niektórych neurochemikaliów spowoduje, że mózg będzie potrzebował więcej alkoholu, aby mógł osiągnąć homeostazę lub normalny stan funkcjonowania. Mówiąc prościej, nasze mózgi zaczynają regulować się pod wpływem alkoholu. Bez tego mózg wysuwa chemiczne żądania i prośby o alkohol.
Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?
Jeśli nadal pijemy lub jeszcze nie jesteśmy w stanie wyzdrowieć, głód alkoholu jest prawdopodobnie fizjologiczną i neurologiczną reakcją na odejście alkoholu z naszych ciał, znaną jako wycofanie. Najlepiej przysłużyłoby się nam skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą od leczenia i poproszenie o pomoc, abyśmy nie musieli polegać wyłącznie na samokontroli. Nasze zaburzenie związane z używaniem alkoholu oznacza, że nasze mózgi mają już całe mnóstwo skojarzeń z alkoholem, których nie możemy cofnąć w mgnieniu oka. A alkohol jest ogromną częścią naszej kultury: świętowanie, żałoba, nuda i mnóstwo innych uczuć są upamiętniane alkoholem.
Pamiętaj, aby szukać pomocy u specjalistów, jeśli chcesz odstawić alkohol. Wykwalifikowana kadra pomoże Ci przejść przez proces odstawiania alkoholu i wrócić do życia wolnego od nałogów.