Straciłeś zainteresowanie czynnościami, których wykonywanie sprawiało Ci radość? Zmagasz się z poczuciem bezradności i beznadziejności? Coraz trudniej przetrwać Ci dzień? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiesz twierdząco – być może cierpisz na depresję. W tym w artykule przybliżę temat depresji u osób 60+ i odpowiem na pytania dotyczące najczęstszych sygnałów alarmowych.
Ignorowanie sygnałów
Wiele osób starszych z depresją nie rozpoznaje jej objawów lub nie podejmuje kroków, aby uzyskać potrzebną pomoc. Istnieje sporo przyczyn, dla których depresja osób starszych jest tak często lekceważona. Jednym z nich jest fakt, że seniorzy zakładają, że mają “dobry powód” do przygnębienia lub że depresja jest tylko częścią procesu starzenia się. Nie jest to prawda. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że depresja nie jest nieuniknioną częścią starzenia się – ani nie jest oznaką słabości, czy wad charakteru. Może się zdarzyć każdemu, w każdym wieku, bez względu na pochodzenie lub wcześniejsze życiowe osiągnięcia. Chociaż zmiany – takie jak przejście na emeryturę, śmierć bliskich, pogarszający się stan zdrowia – mogą czasami wywołać depresję, nie muszą długotrwale obniżać jakości życia po 60-ce.
Depresja u seniora – przyczyny
Wraz z wiekiem często stajemy w obliczu znaczących zmian w życiu, które mogą zwiększać ryzyko depresji. Mogą to być:
Problemy zdrowotne
Choroba i niepełnosprawność, przewlekły lub silny ból, osłabienie funkcji poznawczych, uszkodzenie obrazu ciała spowodowane operacją lub chorobą.
Samotność i izolacja
Samotne mieszkanie, kurczenie się kręgu społecznego z powodu śmierci znajomych, zmniejszona mobilność z powodu choroby lub utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Brak poczucia celu w życiu
Emerytura może wiązać się z utratą tożsamości, statusu, pewności siebie i bezpieczeństwa finansowego.
Lęki
Oejmują one strach przed śmiercią, a także niepokój związany z problemami finansowymi lub problemami zdrowotnymi.
Żałoba
Śmierć przyjaciół, członków rodziny i zwierząt domowych lub utrata współmałżonka.
Oznaki i objawy depresji u osób starszych
Rozpoznanie depresji u osób starszych zaczyna się od poznania jej objawów. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy:
- Smutek lub rozpacz.
- Niewyjaśnione lub nasilone bóle.
- Utratę zainteresowania kontaktami towarzyskimi.
- Utratę masy ciała lub utrata apetytu.
- Poczucie beznadziejności lub bezradności.
- Brak motywacji i energii.
- Zaburzenia snu (trudności w zasypianiu lub senność w ciągu dnia).
- Utratę poczucia własnej wartości (obawy przed byciem ciężarem, poczucie bezwartościowości).
- Spowolniony ruch lub mowę.
- Zwiększone spożycie alkoholu lub narkotyków.
- Fiksację na punkcie śmierci; myśli samobójcze.
- Problemy z pamięcią.
- Zaniedbanie higieny osobistej.
Jeśli zauważyliśmy u siebie któreś z powyższych objawów, warto porozmawiać o naszych odczuciach z bliskimi lub specjalistą, który udzieli profesjonalnego wsparcia. W Polsce aż 26%* seniorów cierpi na depresję. Nie jest to zatem rzadka przypadłość. Na szczęście przy odrobinie pracy można przywrócić swojemu życiu sens i cieszyć się każdym dniem. W końcu na to zasługujesz.
*źródło: Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem”, realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia.