Zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój poirytowany lub nieszczęśliwy nastolatek może rzeczywiście doświadczać depresji? Oczywiście większość nastolatków czasami czuje się nieszczęśliwa, a kiedy dodamy do tego burzę hormonów, łatwo można zrozumieć, dlaczego ich nastroje zmieniają się jak wahadło. Jednak badania pokazują, że jeden na ośmiu nastolatków faktycznie choruje na depresję. Pamiętaj jednak – depresję można leczyć, jak również inne poważne problemy, które się z nią wiążą. Jeśli zatem zauważasz, że obniżony nastrój u Twojego syna lub córki trwa dłużej niż dwa tygodnie i wiąże się z innymi przykrymi następstwami, może nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty?
Dlaczego nastolatki chorują na depresję?
Istnieje wiele powodów, dla których nastolatek może wpaść w depresję. Na przykład może mieć poczucie bezwartościowości, które związane jest z niską samooceną (media społecznościowe nieustannie kreują nierealne kanony urody). Ważnymi czynnikami są także oceny w szkole, status społeczny, pozycja wśród rówieśników, orientacja seksualna lub sytuacja w domu. Czasami depresja nastolatków może wynikać z burzliwych zmian, które mają miejsce w ich otoczeniu (śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców, przeprowadzka).
Jakie są objawy depresji u nastolatków?
Bardzo często głównym symptomem depresji będzie zauważalna zmiana w myśleniu i zachowaniu. Nastolatek może nie mieć motywacji, a nawet wycofać się z życia rodzinnego, zamykając drzwi do sypialni po szkole i pozostając w swoim pokoju przez wiele godzin. Zdarza się także, że występuje u niego nadmierna senność lub zmieniają się nawyki żywieniowe. Poniżej przedstawiam listę typowych objawów depresji u nastolatków:
- Apatia,
- Skargi na bóle, w tym bóle głowy, brzucha, ból krzyża lub zmęczenie,
- Trudności z koncentracją,
- Trudności w podejmowaniu decyzji,
- Nadmierne poczucie winy,
- Nieodpowiedzialne zachowanie – na przykład zapominanie o obowiązkach, spóźnianie się na zajęcia, opuszczanie szkoły,
- Utrata zainteresowania jedzeniem lub kompulsywne przejadanie się, które powoduje szybką utratę lub przyrost masy ciała,
- Problemy z pamięcią,
- Zaabsorbowanie śmiercią i umieraniem,
- Buntownicze zachowanie,
- Smutek, niepokój lub poczucie beznadziejności,
- Czuwanie w nocy i spanie w ciągu dnia,
- Pogorszenie wyników w nauce,
- Używanie alkoholu lub narkotyków,
- Wycofanie się z życia towarzyskiego.
Objawy te nie muszą występować łącznie, lecz już kilka z nich może świadczyć o tym, że nastolatek potrzebuje wsparcia specjalisty.
Jak leczy się depresję nastolatków?
Najlepszym efektem leczenia depresji u nastolatków jest równoczesne leczenie farmakologiczne zlecone przez psychiatrę i równoległa psychoterapia. Pomocna jest również terapia rodzinna, jeśli konflikt rodzinny jest jednym z ważnych czynników wpływających na stan psychiczny dziecka. Nastolatek będzie również potrzebował wsparcia rodziny lub nauczycieli, w rozwiązywaniu problemów szkolnych lub rówieśniczych. Najważniejszym krokiem jest jednak zgłoszenie się do specjalisty i przeprowadzenie konsultacji. A jeśli nastolatek faktycznie zmaga się z depresją – należy odpowiednio zaplanować proces leczenia, który pozwoli mu odzyskać równowagę i powrócić do dawnego życia.