Dane GUS pokazują, że liczba Polaków przebywających czasowo za granicą wynosi ok. 2,54 miliona. Część z nich wyjechała w poszukiwaniu nowej pracy. Inni chcą zasmakować specyfiki mieszkania na obczyźnie. Znajdą się też jednak tacy, dla których wyjazd jest ucieczką. Ucieczką od problemów, trudnych sytuacji, czy wreszcie – uzależnienia.
Nowe miejsce, stary nałóg
Wyjazd za granicę, w nowe miejsce często wiąże się z obietnicą rozpoczęcia nowego życia. Ciekawe towarzystwo, wyzwania, konieczność poznania środowiska – te wszystkie elementy złudnie dają nadzieję, że życie za granicą na pewno będzie inne, lepsze. Czy faktycznie tak jest? Niestety nie. W praktyce bardzo ciężko jest uciec od uzależnienia. Stanowi ono niewidoczną część bagażu, który zabieramy ze sobą i przy pierwszej sposobności, jego mechanizmy ponownie ulegają uruchomieniu (czasem ze zdwojona siłą). Fascynacja “nowością” tylko na początku przykrywa nasz “bagaż”. On jednak – mimo że stoi w kącie, wciąż będzie obecny w naszym życiu, niezależnie od zmiany środowiska.
Zacząć od nowa
Praca terapeutyczna jest w stanie zatrzymać działanie szkodliwych mechanizmów, krok po kroku pozwalając uwolnić się od uzależnienia. Faktem jest, że za granicą trudno o polskiego terapeutę, a nie każdy na tyle biegle włada językiem, by odbyć sesję w języku obcym. Co innego porozumiewać się w podstawowych sprawach, a co innego mówić o sobie, o trudnych doświadczeniach, uczuciach, emocjach. Bariera językowa lub brak dostępu do wykwalifikowanego specjalisty dla wielu osób stanowi sporą przeszkodę. Przebywanie za granicą nie zamyka jednak drzwi do rozpoczęcia terapii. Można bowiem uczestniczyć w sesjach online, niezależnie od kraju, w jakim przebywamy. Czy jest to równie efektywne rozwiązanie, jak terapia stacjonarna? Jak pokazało badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Zurychu – wynik skuteczności uczestnictwa w sesji dla grupy „online” i grupy „twarzą w twarz” był praktycznie na tym samym poziomie. Co więcej, aż 96% osób uznało kontakt z terapeutą za „osobisty”, w porównaniu do 91% osób z drugiej grupy korzystającej z terapii metodą tradycyjną.
Terapia online
Terapia uzależnień online jest zatem szansą dla osób, które przebywają za granicą i chcą polepszyć jakość swojego życia, pracując nad eliminacją nałogów. To rozwiązanie, które faktycznie pozwoli rozpocząć nowy rozdział, zostawiając niechciany bagaż za sobą.