Czym jest depresja?
Depresja jest poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i działania. Na szczęście jest też uleczalna. Depresja powoduje uczucie smutku i / lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność. Może to prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność do funkcjonowania w pracy i w domu.
Objawy depresji mogą obejmować:
- Uczucie smutku lub nastrój depresyjny.
- Utratę zainteresowania lub przyjemności z wykonywanych niegdyś czynności.
- Zmiany apetytu – utratę masy ciała lub zwiększenie masy ciała niezwiązane z dietą.
- Kłopoty ze snem lub spanie za dużo.
- Utratę energii lub zwiększone zmęczenie.
- Poczucie bezwartościowości lub winy.
- Trudności w myśleniu, koncentracji lub podejmowaniu decyzji.
- Myśli o śmierci lub samobójstwie.
Aby można było rozpoznać depresję, wymienione objawy powinny trwać co najmniej dwa tygodnie i muszą odzwierciedlać zmianę w poprzednim poziomie funkcjonowania.
Jak bliscy mogą wspierać osobę w depresji?
Istnieje kilka podstawowych zaleceń, o których warto pamiętać, jeśli chcemy wspierać naszych bliskich w walce z tą chorobą:
- Powinniśmy unikać „łatwego” pocieszania i komunikatów. Może to zranić osoby chore i sprawić, że poczują się jeszcze bardziej niezrozumiałe i samotne w swoich zmaganiach z trudnościami.
- Bądźmy wytrwali – nastawmy się, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać taką osobę o tym, że jesteśmy przy niej oraz że z pomocą specjalisty na pewno wróci do normalnego funkcjonowania.
- Nie krytykujmy lekarzy, którzy wspierają chorego. Ważne, aby on im wierzył i czuł, że są w stanie się nim odpowiednio zaopiekować.
- Nie róbmy wszystkiego za tę osobę – pozwólmy jej wykonywać, chociaż podstawowe obowiązki, aby wciąż była aktywna.
- Nie uszczęśliwiajmy na siłę. W przypadku depresji najważniejszy jest chory i jego potrzeby, a nie nasze wyobrażenia na temat tego, czego potrzebuje.
Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na depresję?
Zdecydowanie unikajmy zwrotów typu: „weź się w garść”, „inni mają większe problemy”, „nie wiem, czym ty się tak przejmujesz?”. Dlaczego? Ponieważ wymienione hasła mogą sprawić, że chory poczuje się niezrozumiany, a to wpłynie na pogłębienie się jego choroby. Dodatkowo to komunikat, w którym zarzucamy osobie w depresji, że wyolbrzymia swój problem i że wystarczy odrobina wysiłku, by sobie z nim poradzić. Zrezygnujmy także z “będzie dobrze”, „nie martw się” – to także puste slogany, które sprawią, że chory może odczuć osamotnienie w swojej sytuacji. Jak zatem rozmawiać z osobami chorującymi na depresję? Wysyłane przez nas komunikaty powinny być szczere i wypływać z autentycznej troski o tę osobę. Warto zaznaczać, że jest dla nas ważna i że po prostu razem z nią przejdziemy ten trudny okres.
Jakich komunikatów zatem używać?
Rozmawiając z osobą chorą na depresję, warto używać poniższych komunikatów:
- „Co mogę dla ciebie zrobić? Na co masz ochotę?”
- „Jestem tu dla ciebie”
- „Oczywiście, nie potrafię do końca zrozumieć, przez co przechodzisz, ale masz moje pełne wsparcie i akceptację”
- „Widzę, jak bardzo się starasz i doceniam to”
Na koniec warto wiedzieć, że ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Jeśli także je zauważyłeś – nie pozwól, aby chory cierpiał samotnie.