Stres dotyka nas wszystkich. Możesz zauważyć jego objawy praktycznie w każdym obszarze swojego życia, np. gdy wykonujesz obowiązki zawodowe, w relacjach czy codziennym funkcjonowaniu. I chociaż odrobina stresu nie jest destrukcyjna, zbyt duży poziom powoduje negatywne skutki – psychiczne, jak i fizyczne. Dziś przyjrzymy się tym drugim. Zapraszam do lektury.
Polacy są zestresowani
Jak pokazuje raport “Polacy a stres” wykonany w 2020 roku na zlecenie Sanprobi, Polacy wymieniają stres jako jedne z częściej towarzyszących, negatywnych odczuć. 49% odczuwa go średnio kilka razy w tygodniu, z czego 18% codziennie lub prawie codziennie. A jak podali respondenci, ich umiejętność radzenia sobie z odczuwanym stresem jest raczej przeciętna i wynosi ok. 62 punktów na 100-stopniowej skali.
Świadomość stresu
Pierwszym krokiem do zarządzania stresem jest poznanie jego objawów. Ale rozpoznanie objawów stresu może być trudniejsze, niż myślisz. Dlaczego? Większość z nas jest tak przyzwyczajona do stresu, że często nie wiemy, że właśnie go doświadczamy, dopóki nie osiągniemy punktu krytycznego. Raport przygotowany przez Pracuj.pl potwierdził, że ponad połowa Polaków uważa, że praca generuje dziś więcej napięć, niż jeszcze dekadę temu. Brzmi znajomo?
Czym jest stres?
Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje, które doprowadzają do pogorszenia samopoczucia, osłabienia fizycznego czy zaburzeń emocjonalnych. Jest stanem przykrego napięcia, niepokoju i zagrożenia. To, co powoduje stres u jednej osoby, może nie mieć większego znaczenia dla drugiej. Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie ze stresem niż inni. I nie każdy stres jest zły. Do pozytywnych skutków stresu można zaliczyć m.innymi: wzrost odporności na sytuacje trudne, wzrost kompetencji do radzenia sobie z nimi czy wreszcie może podnosić sprawność działania do poziomu optymalnego. Jesteśmy przystosowani do radzenia sobie z niewielkimi dawkami stresu. Ale nie jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z długotrwałym, chronicznym stresem.
Niewyjaśnione przyczyny Twoich objawów?
Kiedy jesteś pod wpływem stresu, możesz odczuwać jego fizyczne objawy. Twój układ nerwowy jest na krawędzi z powodu reakcji adrenaliny i kortyzolu na stres. Kortyzol zmniejsza bowiem stężenie serotoniny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników nazywanych hormonami szczęścia. Odpowiadają za dobre samopoczucie, pozytywne nastawienie, chęć do działania, a także pobudzanie ośrodka nagrody w mózgu. Zaburzenie ich poziomu może wywoływać u nas:
- napięcia mięśni,
- zwiększenie ciśnienia krwi,
- rozszerzenie się źrenic,
- szybsze bicie serca,
- drżenie rąk,
- nadmierne pocenie się,
- problemy żołądkowe,
- zawał,
- brak popędu płciowego,
- autoimmunologiczne choroby (np. atopowe zapalenie skóry, czy łysienie plackowate),
- siwienie,
- bezsenność,
- utratę apetytu.
Długotrwały stres osłabia nasze chęci do życia. Nieleczony – może doprowadzić także do załamania nerwowego, czy prób “samoleczenia się” alkoholem lub innymi substancjami niebezpiecznymi. Objawy stresu o podłożu fizycznym świadczą o tym, że stres zakłócił równowagę niemal każdego układu w naszym organizmie. W takich sytuacjach pomocne może okazać się wsparcie eksperta, który postawi diagnozę i zweryfikuje źródło Twojego stresu.