Psychoterapia DDA online w najprostszym tłumaczeniu zakłada wsparcie psychologiczne poprzez różnorodne komunikatory internetowe. Może przyjąć formę czatu, czy tak jak w Mentaris – wideorozmowy. A jak wygląda w praktyce? I czy faktycznie jest skuteczna?
Terapia online – czy to nowość?
Komunikacja na odległość między terapeutą a klientem nie jest nową koncepcją, a przez ostatnie lata stała się wręcz naturalną alternatywą dla sesji stacjonarnych. Już Zygmunt Freud wykorzystywał listy do komunikowania się ze swoimi klientami, a grupy samopomocy zaczęły pojawiać się w internecie w 1982 roku. Jak można zauważyć, w ostatnich latach witryny i aplikacje internetowe poświęcone usługom zdrowia psychicznego stały się coraz bardziej popularne. Dodatkowo powszechność używania smartfonów i rozwój technologii doprowadziły do powstania szeregu opcji opartych na aplikacjach, które umożliwiają uczestnictwo w terapii online. A epidemia koronawirusa spowodowała, że doszło do jeszcze mocniejszego rozwoju wirtualnych gabinetów.
Psychoterapia online – czy jest skuteczna?
Chociaż terapia online stanowi pewne wyzwanie, otrzymała pozytywne rekomendacje od wielu pacjentów, którzy korzystali z internetowych metod leczenia zdrowia psychicznego. W przeglądzie badań opublikowanym w czasopiśmie World Journal of Psychiatry, pacjenci poddawani leczeniu psychiatrycznemu za pośrednictwem wideokonferencji zgłaszali „wysoki poziom satysfakcji”. Dodatkowo, jak wskazuje publikacja naukowa „Delivery of Evidence-Based Psychotherapy via Video Telehealth” : „Większość wyników badań potwierdza fakt, że osoby korzystające z terapii za pośrednictwem internetu, po jej zakończeniu, czują się i funkcjonują lepiej niż przed terapią. Co ważniejsze jednak, dane z badań potwierdzają, że terapia prowadzona za pośrednictwem videorozmowy jest tak samo skuteczna jak tradycyjna terapia w gabinecie, prowadzona w oparciu o metody o udowodnionej skuteczności. Co do większości porównywanych grup badacze nie odnotowali różnic w efektach terapii tradycyjnej i on-line”.
Jak wygląda taka terapia w praktyce?
Dzieci alkoholików większość zranień przeżywają w samotności, tym samym utrwalając lęk i cierpienie. Podczas terapii online przyjrzysz się własnym uczuciom, zachowaniom, trudnościom, ale również odkryjesz własne zasoby. Każda sesja trwa 50 minut i jest w pełni poświęcona Tobie i Twoim potrzebom.
Jak przygotować się do sesji?
- Wybierz komfortowe miejsce, w którym będziesz czuł się bezpiecznie i nikt, ani nic nie rozproszy Twojej uwagi.
- Przed wizytą sprawdź kwestie techniczne – czy Twój komputer, mikrofon oraz kamera działają poprawnie.
- 10 minut przed wizytą wejdź w link, który otrzymałeś na adres e-mail.
- W przypadku problemów technicznych – miej pod ręką telefon. Dzięki połączeniu Wi-Fi będziesz mógł zalogować się gabinetu lub dokończyć rozmowę w tradycyjny sposób.
Obawiasz się udziału w sesji online? To naturalne. Dobrze przygotowany specjalista poprowadzi jednak terapię tak, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo. W efekcie każda sesja stanowić będzie ważny krok w Twojej podróży do życia satysfakcjonującego, bez pojawiającego się poczucia krzywdy.